
Chrystus zmartwychwstał!
Drodzy uczniowie!
Dzisiejsza katecheza dotyczyć będzie słowa już prawie zapomnianego - WDZIĘCZNOŚĆ. Co ono oznacza? Z pewnością w Waszym życiu mieliście już dużo sytuacji, w których okazywaliście komuś wdzięczność, waszym rodzicom, nauczycielom, rodzeństwu, kolegom itp. Być wdzięcznym to znaczy dziękować. Nie tylko za dobre rzeczy, ale i za złe. To wielka sztuka umieć dziękować za trudne sprawy. Dobrą postawą chrześcijanina jest, kiedy wobec Boga jesteśmy wdzięczni - dziękujemy Mu za złe i dobre. Bóg nigdy nie daje nam zła, może jedynie pewne sprawy dopuścić, aby wyprowadzić z tego pozornego zła jeszcze większe dobro. Czasem Bóg coś na nas dopuści, ale my tego nie rozumiemy i często się buntujemy.
Biblia uczy nas wdzięczności. Zajrzyjmy do Ewangelii według św. Łukasza:
Kto wyszedł naprzeciw Jezusa? (10 trędowatych) O co prosili Pana Jezusa? (aby ulitował się nad nimi) W jaki sposób prosili? (głośno krzyczeli: „Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami”) Co Pan Jezus kazał im zrobić? (pójść pokazać się kapłanom) Co stało się z trędowatymi, gdy szli do kapłanów? (zostali oczyszczeni)
Jak zachował się jeden z uzdrowionych – Samarytanin? (wrócił, chwaląc Boga donośnym głosem, upadł na twarz do nóg Pana Jezusa i dziękował Mu) Po odpowiedziach uczniów zwracamy uwagę na to, że nie było to krótkie „dziękuję”. Podkreślamy, że dziękował bardzo radośnie i pokornie. Było to piękne, pełne serca podziękowanie. Dlaczego Samarytanin przyszedł podziękować? (zrozumiał, że dzięki Panu Jezusowi odzyskał zdrowie i możliwość życia wśród wszystkich ludzi) Co zasmuciło Pana Jezusa? (że pozostali nie przyszli podziękować).
Zauważyliśmy, że Pan Jezus spotkał się z wdzięcznością uzdrowionego Samarytanina i niewdzięcznością swoich rodaków za to, co dla nich uczynił. Zapewne wszyscy rozumiemy, że dla nas przykładem do naśladowania jest wdzięczny Samarytanin, który zrozumiał, ile otrzymał od Pana Jezusa.
WDZIĘCZNOŚĆ = EUCHARYSTIA.
Tak więc najbardziej i najpiękniej dziękujemy Bogu w każdej Mszy Świętej. Eucharystia znaczy z języka greckiego dosłownie DZIĘKCZYNIENIE.
Jako zadanie proszę o przeczytanie następującego tekstu i odpowiedzenie na pytania:
1) Jaki sposób wymyślił Bartek, aby podziękować Panu Bogu za powrót do zdrowia siostry? 2) A jak chciała dziękować Patrycja?
Podsumowanie: Zwróćcie uwagę na to, że Bartek i Patrycja byli wdzięcznymi dziećmi. Uczestniczyli we Mszach św., przystępowali do spowiedzi, ale oboje zapragnęli jeszcze piękniej dziękować w czasie Mszy św. i bardziej się zaangażować w jej przeżywanie. My też powinniśmy pomyśleć o tym, jak uczestniczymy w Eucharystii? Możemy tu zwrócić uwagę na śpiew, uważne słuchanie, skupienie i oczywiście na pełny udział w Mszy św., tzn. z przystąpieniem do Komunii św.
A także w kartach pracy odnajdźcie temat nr 49 i wykonajcie zadania przeznaczone dla tego tematu. Zdjęcia wykonanych zadań prześlijcie na katecheza.sp3rakszawa@gmail.com
Z Bogiem!
Comments