top of page
Zdjęcie autoraKatecheta

[Klasa 6] Pielęgnując tradycje świadczę o swojej wierze - katecheza na 23 kwietnia.


Chrystus zmartwychwstał!

Moi drodzy!


W ostatnim czasie mamy dużo katechez związanych z historią naszego Narodu, ale przede wszystkim o wielkich ludziach Kościoła, którzy sporo wieków przed nami żyli i niejako budowali, współtworzyli historię naszego kraju. Po co są takie powroty do historii? Żeby wiedzieć kim jesteś, jako polak, katolik, w którą stronę iść, o co walczyć. Powroty do historii są jak zapuszczanie korzeni w głąb ziemi przez drzewo, bez korzeni drzewo usycha i do niczego się nie nadaje. Podobnie jest z ludźmi, którzy nie znają własnej historii - łatwo nimi manipulować.


Dziś katecheza o tradycji. Czym jest tradycja? Tradycja(łac. traditio) – przekazywane z pokolenia na pokolenie treści kultury (takie jak: obyczaje, poglądy, wierzenia, sposoby myślenia i zachowania, normy społeczne), uznane przez zbiorowość za społecznie doniosłe dla jej współczesności i przyszłości.


Dzisiaj poznamy pewną historię, która wydarzyła się w Anglii. Jak wiecie, w tym kraju przebywa wielu emigrantów z Polski. Wśród nich jest także Ernest z żoną. To ludzie głęboko religijni, którzy próbują nie tylko pogłębiać swoją wiarę, ale także szukają sposobów, jak innych przyciągnąć do Boga. W jaki sposób to robią?



W jaki sposób Ernest z żoną świadczyli o swojej wierze? (odważyli się przenieść typowo polskie tradycje związane z błogosławieństwem pokarmów na stół wielkanocny do angielskiej parafii)

W polskiej kulturze zachowało się wiele pięknych tradycji związanych z obchodem poszczególnych świąt. Najbardziej znane dotyczą świętowania Wielkanocy i Bożego Narodzenia. Zrodziły się one z wiary chrześcijańskiej. Niestety, dzisiaj próbuje się oderwać te zwyczaje od religii. Próbuje się nam wmówić, że to co „tradycyjne” jest „nienowoczesne”, a może wręcz zacofane. Tymczasem autentycznie rozumiana nowoczesność nie tylko nie sprzeciwia się dobrze pojętej tradycji, ale z niej właśnie wyrasta i na niej jest budowana. Nie powinniśmy się wstydzić pielęgnowania pięknych polskich tradycji. Dzisiaj na katechezie przywołamy kilka przykładów tradycyjnych form przeżywania zarówno ważnych świąt, jak i zwykłych dni w ciągu roku liturgicznego. Piękna tradycja kościelna wypracowała pewne szczególne nabożeństwa i formy ludowej pobożności. W każdej porze roku odszukamy charakterystyczne nabożeństwa i zwyczaje związane z obchodem wspomnień wydarzeń z życia Pana Jezusa oraz kultem Matki Bożej i różnych świętych.


Adwent Zacznijmy od okresu czterech tygodni poprzedzających narodzenie Pana Jezusa. Kto wie, jak się ten czas nazywa? (adwent) W te dni odprawia się uroczyste Msze Święte poświęcone Matce Bożej. Tradycyjnie były one odprawiane wczesnym rankiem. Czy pamiętacie, jak się te Msze Święte nazywają? (roraty) W tym czasie bardzo mocno podkreślona jest symbolika światła. Co przynosimy na roraty do kościoła? (lampiony). Można je nawet samemu zrobić, własnoręcznie wykonane są najpiękniejsze. Wtedy też przy ołtarzu płonie duża świeca, często przyozdobiona białą lub niebieską wstążką. Ta świeca symbolizuje Maryję. Jak potocznie nazywamy tę świecę? (roratka) Często przy ołtarzu stawiane są cztery świece na gałązkach z drzewa iglastego. Świece zapala się kolejno w każdą niedzielę adwentu. Jak się nazywa taka dekoracja? (wieniec adwentowy) W wielu domach również przygotowuje się taki wieniec. Ustawia się go np. na stole, by wszystkim przypominał o przeżywanym okresie liturgicznym.


Boże Narodzenie Wiele razy mówiliśmy już o zwyczajach związanych z Bożym Narodzeniem, patrząc na fotografie, spróbujcie rozpoznać, o jakie zwyczaje chodzi? (opłatek, szopka, stół wigilijny, choinka, śpiewanie kolęd)


Objawienie Pańskie Potocznie nazywamy je Świętem Trzech Króli, ale właściwe, liturgiczne jego określenie to Uroczystość Objawienia Pańskiego. Co poświęca się w kościele 6 stycznia? (kredę i kadzidło) Kreda służy do napisania na drzwiach naszego mieszkania pewnych znaków. Jakie to znaki? (C + M + B oraz cyfry oznaczające dany rok).

Te litery to inicjały łacińskiego życzenia, aby Chrystus pobłogosławił nasz dom.


Środa Popielcowa Okres 40 dni Wielkiego Postu rozpoczyna się w Środę Popielcową. Dlaczego ten dzień nosi taką nazwę? (w tym dniu w kościołach poświęca się popiół, którym kapłani posypują nasze głowy). To znak pokuty i wezwanie do nawrócenia.


Niedziela Palmowa Tydzień przed Wielkanocą świętujemy pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Co przynosimy w tym dniu do kościoła? (palmy) Według Barbary Ogrodowskiej, autorki książki „Zwyczaje obrzędy i tradycje w Polsce”, palma wielkanocna to najczęściej wiązanka z gałązek wierzbowych z baziami, kwiatami i wstążeczkami. Do palmy wkłada się także rośliny „wiecznie żywe”, np. gałązki borówek, bukszpanu, tuję, barwinek.


Wielkanoc Wiele pięknych zwyczajów związanych jest ze świętowaniem Zmartwychwstania Pańskiego. Znów na podstawie fotografii spróbujcie je nazwać. Pierwszy dotyczy dni bezpośrednio poprzedzających obchód Wielkanocy (katecheta pokazuje dekorację tzw. „Grobu Bożego” z monstrancją z Najświętszym Sakramentem; następne zdjęcia przedstawiają błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny, poświęcenie ognia i paschału podczas uroczystości Wigilii Paschalnej, procesję rezurekcyjną, śniadanie wielkanocne).


Proszę o uzupełnienie ćwiczeń (kart pracy) do tematu 48 "Pielęgnując tradycje świadczę o swojej wierze" i przesłać na katecheza.sp3rakszawa@gmail.com


Z Bogiem!

25 wyświetleń0 komentarzy

Opmerkingen


bottom of page