[Klasa 8] Kościół rzymskokatolicki moją drogą do zbawienia - katecheza na 28 kwietnia.
- Katecheta
- 25 kwi 2020
- 3 minut(y) czytania

Chrystus zmartwychwstał!
Dziś chciałbym przedstawić Wam niezwykłą postać - bł. Johna Henryka Newmana, który jako anglikanin przeszedł na katolicyzm:
Po swoim przejściu na katolicyzm bł. John Henry Newman napisał wiele znanych dzieł, a pod koniec życia został kardynałem. W 2010 roku papież Benedykt XVI ogłosił go błogosławionym.
W dzisiejszym świecie istnieje wiele różnych religii oraz odłamów chrześcijaństwa. My jesteśmy chrześcijanami i należymy do Kościoła rzymskokatolickiego. Każdy z nas powinien jednak dobrze wiedzieć, dlaczego jest katolikiem. Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie (warto pozwolić na wiele wypowiedzi, wśród których zapewne pojawi się kwestia rodziny, tradycji itp).
Jesteśmy chrześcijanami, tzn. wierzymy, że istnieje jedyny Bóg, ale są trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Wierzymy także, że Syn Boży stał się człowiekiem, umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia. Nie można być chrześcijaninem, nie wierząc w tę prawdę! Prawdziwość chrześcijaństwa najbardziej potwierdza zmartwychwstanie Jezusa, które jest wydarzeniem historycznym. Potwierdzają je liczne dowody, tj. pusty grób i wielokrotne ukazywanie się Jezusa po zmartwychwstaniu. Wielkie znaczenie ma też świadectwo apostołów. To oni za prawdę, że Jezus zmartwychwstał, oddali swoje życie. Nie mogli przecież zaprzeczyć temu, że widywali Go po zmartwychwstaniu, rozmawiali z Nim, jedli z Nim posiłki, widzieli, jak wstępuje do nieba. Jezus Chrystus przez swoje zmartwychwstanie potwierdził, że wszystko, co objawił, jest prawdą. Możemy być zatem pewni, że wierząc w Niego i naśladując Go, osiągniemy zbawienie.
Współcześnie istnieje wiele wspólnot chrześcijańskich, które łączy wiara w Chrystusa, choć także wiele dzieli. Dlaczego zatem należymy do Kościoła rzymskokatolickiego? Podstawową odpowiedzią na to pytanie jest fakt, że Kościół Chrystusowy w pełni jest obecny w Kościele rzymskokatolickim. Kościół ten dąży do zbawienia pod przewodnictwem papieża, który jest następcą św. Piotra. Taka była wola Zbawiciela, który powołując Piotra na głowę Kościoła, obiecał: „Ty jesteś Piotr [czyli opoka], i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą” (Mt 16, 18). Następnie apostołowie ze św. Piotrem na czele, mówili o czynach i słowach Chrystusa. Przez nałożenie rąk udzielali święceń swoim następcom, a oni następnym pokoleniom biskupów i tak aż do chwili obecnej. Nigdy w ciągu dwudziestu wieków historii w Kościele katolickim nie został przerwany ten łańcuch, nazywany sukcesją apostolską. Gwarantuje to, że wyznawana przez nas wiara, jest tą samą wiarą, którą głosił Chrystus i apostołowie, a przyjmowane przez nas sakramenty są ustanowione przez samego Chrystusa. Możemy być zatem pewni, że wiara katolicka i sakramenty udzielane w Kościele rzymskokatolickim prowadzą do zbawienia.
Podczas każdej niedzielnej liturgii w wyznaniu wiary wypowiadamy słowa: „Wierzę w jeden święty, powszechny i apostolski Kościół”. Co oznaczają te słowa? Kościół jest jeden, tzn. „ma jednego Pana, wyznaje jedną wiarę, rodzi się z jednego chrztu, tworzy jedno Ciało, jest ożywiany przez jednego Ducha” (KKK 866). Kościół jest święty, ponieważ „jego twórcą jest najświętszy Bóg; Chrystus, Jego Oblubieniec, wydał się na ofiarę, aby go uświęcić; ożywia go Duch świętości” (KKK 867). Chrystus nie tylko powołał Kościół do istnienia, ale jest również ciągle w nim obecny, zgodnie z obietnicą złożoną po zmartwychwstaniu: „A oto Ja jestem z wami po wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28, 20). Kościół jest powszechny. Oznacza to, że działanie Kościoła jest skierowane do wszystkich ludzi na całym świecie, aktualnie żyjących, ale też tych, którzy żyli w przeszłości i będą żyć w przyszłości. Kościół jest apostolski, tzn. że w tym Kościele jest przekazywana wiara apostołów, którzy byli świadkami życia i działalności Chrystusa, przez Niego samego wybrani i posłani.
Na podstawie powyższego tekstu, proszę o odpowiedzenie na pytania i przesłanie ich na katecheza.sp3rakszawa@gmail.com
• Jakie są argumenty potwierdzające prawdziwość chrześcijaństwa? • Co wyróżnia Kościół rzymskokatolicki? • Co to jest sukcesja apostolska? • Jakie są przymioty Kościoła?
Comments