Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Słyszeliście z pewnością o istnieniu cerkwi, ale zastanawialiście się czy możemy tam chodzić na Mszę Świętą i w ogóle, co to jest? :)
Zachęcam Was do obejrzenia jak wygląda mniej więcej grecka liturgia (Msza Święta):
Od samego początku w całym Kościele istniał podział na część zachodnią i wschodnią, który był skutkiem sytuacji politycznej w Cesarstwie Rzymskim. W roku 1054 dokonano schizmy (czyli rozdziału) Kościoła na: rzymskokatolicki (zachodni) i Kościół prawosławny (wschodni). Od XIII wieku próbowano dokonać przywrócenia jedności, gdyż w zasadzie Kościoły te, co do prawd wiary były zgodne. Nadszedł wiek XVI, gdzie na terytorium obecnej Białorusi (w Brześciu Litewskim) zebrali się przedstawiciele obu Kościołów w celu zawarcia jedności.
Przedstawiciele ze strony katolickiej:
* Bernard Maciejowski
* Piotr Skarga
Przedstawiciele strony prawosławnej:
* Cyryl Terlecki
* Hipacy Pociej.
i inni.
W 1596 roku unia została zawarta (stąd "brzeska" - od nazwy miejscowości, w której została zawarta). Niestety nie wszyscy prawosławni ją zaakceptowali, dlatego powstał tzw. Kościół unicki nazywany Kościołem rzymskokatolickim obrządku bizantyjsko-ukraińskiego lub Kościołem greckokatolickim. Członkowie tego greckiego Kościoła katolickiego uznali zwierzchnictwo papieża i katolickie prawdy wiary, ale zachowali liturgię i zwyczaje prawosławne (tak jak na filmikach powyżej).
Kościół greckokatolicki był bardzo prześladowany w sposób krwawy, tylko za to, że przyłączył się do Kościoła rzymskiego. Pierwszym męczennikiem tych prześladowań został św. Jozafat Kuncewicz, a katolickim męczennikiem Kościoła Rzymskiego został św. Andrzej Bobola.
Niestety, mimo iż Kościół unicki bardzo się rozwijał, to jednak rosyjscy zaborcy postanowili na tzw. Soborze Połockim w 1839r. że zniszczą zawartą unię w Brześciu. Tych, którzy nie chcieli tego zaakceptować, mordowano. Później od 1946 znów na Soborze Lwowskim ponowiono taką decyzję i mordowano wielu biskupów. Od tego czasu Kościół unicki działa jakby w podziemiu.
Charakterystyczne dla grekokatolików:
* Księża mogą się żenić.
* Komunia Święta udzielana pod dwiema postaciami.
* chrzest, bierzmowanie i Eucharystię dziecko otrzymuje razem w dzieciństwie.
* Biskupami mogąa zostać tylko celibatariusze.
* znak krzyża jest wykonywany trzema połączonymi palcami, od prawej strony do lewej.
Możemy chodzić na Mszę Świętą do Kościoła greckokatolickiego, natomiast nie do Kościoła prawosławnego.
Zadanie:
Na podstawie powyższych informacji i tekstów z podręcznika, proszę o wykonanie zadania 1 i zadania 2 w kartach pracy na stronie 61-62.
Zdjęcie ćwiczeń, proszę przesłać na katecheza.sp3rakszawa@gmail.com
Pracujcie w swoim tempie. Pozdrawiam!
Comments